راهنمای فعال سازی ابزارک های کلاسیک در وردپرس

فعال سازی ابزارک های کلاسیک در وردپرس

فهرست مطالب

اگر دقت کرده باشید در ورژن 5.8 وردپرس ابزارک های کلاسیک جای خودشان را به ابزارک های گوتنبرگ داده اند و به نوعی وردپرس در این نسخه از وردپرس ,کاملا ابزارک ها را بر پایه گوتنبرگ و مانند بلوک طراحی کرده است.اما فعال سازی ابزارک های کلاسیک در وردپرس برای استفاده بهتر کار دشواری نخواهد بود.

ابزارک های کلاسیک به دلیل ساده بودن و کارکرد آسان آنها خیلی راحت میتوان به بخش ابزارک ها تسلط داشت و آنها را مدیریت کرد. بسیاری از کاربران نیز با بخش جدید ابزارک ها آشنا نیستند و شاید در نگاه اول از محیط آن خوششان نیاید و کارکردن با آن را مورد پسند قرار ندهند.

در این مقاله به دو روش بسیار ساده می توانیم ابزارک های ویجت (بلوکی) را غیرفعال کنیم وآن را به حالت کلاسیک و سابق برگردانیم.

چرا باید از ابزارک های کلاسیک استفاده کنیم ؟

ابزارک های ویجت همانند ابزارک های کلاسیک عملکرد یکسانی دارند, اما در نسخه جدید ابزارکها می توانید کنترل بهتری بر روی ظاهر ویجت های ابزارک داشته باشید.

اما اگر مدت زمان بیشتری می باشد که با وردپرس کار و یا از آن استفاده میکنید ترجیح میدهید از همان نسخه قدیمی و کلاسیک ابزارک ها استفاده کنید زیرا احتمال کارکرد راحتر با آن بسیار زیاد می باشد.

فعال سازی ابزارک های کلاسیک در وردپرس

اگر خاطرتان باشد این موضوع برای ویرایشگر وردپرس نیز اتفاق افتاد و بسیاری از کاربران با نسخه قدیمی ویرایشگر وردپرس بسیار راحتر می توانستند نوشته ها را مدیریت کنند, از این رو ویرایشگر گوتنبرگ را غیرفعال و به سراغ ویرایشگر کلاسیک رفتند.

روش اول  : بازیابی ابزارک های کلاسیک با افزونه

اولین و ساده ترین راه برای غیرفعال سازی ابزارک های گوتنبرک استفاده از افزونه ابزارک کلاسیک می باشد. این افزونه توسط  تیم اصلی وردپرس توسعه داده شده است تا کاربران قدیمی بتوانند سریعتر ابزارک های کلاسیک را فعال کنند.

کافیست در این مرحله افزونه ابزارک های کلاسیک (classic widgets) را از مخزن افزونه های وردپرس نصب وفعال کنید.

پس از اینکه این افزونه را نصب و فعال کردید به صورت خودکار و بدون اینکه تنظیم خاصی را انجام دهید, ابزارک های کلاسیک را برای شما فعال میکند.

حال کافیست از بخش نمایش > ابزارک ها را مشاهده کنید که به حالت کلاسیک در آمده است.

ابزارک کلاسیک

برای اینکه بتوانید یک ویجت به ناحیه ابزارک ها اضافه کنید, کافیه با استفاده از حالت کشیدن و رها کردن ویجت مدنظرتان را در ناحیه دلخواه قرار دهید.

پس از اضافه کردن ویجت میتوانید آن را شخصی سازی و تنظیم کنید. به یاد داشته باشید پس از تنظیم حتما بر روی ذخیره کلیک کنید.

ویرایش ویجت

چنانچه اگر هر زمان خواستید به حالت اولیه برگردید به عبارتی از ابزارک های حالت گوتنبرگ استفاده کنید, کافیست این افزونه را غیرفعال کنید.

روش دوم : ابزارک های کلاسیک را با استفاده از کد فعال کنید.

یکی دیگر از روش های که میتوانید ابزارک های کلاسیک را فعال کنید افزودن تکه کد به قالب وردپرس می باشد.در این روش کافیست تکه کدی که در پائین مشاهده میکنید را کپی کنید.

function example_theme_support() {
    remove_theme_support( 'widgets-block-editor' );
}
add_action( 'after_setup_theme', 'example_theme_support' );

پس از کپی کردن به مسیر نمایش > ویرایشگر پوسته بروید, هنگامی که وارد این بخش شدید بر روی فایل function.php کلیک کنید و کد را در انتها این فایل قرار دهید.

فایل فانکشن

پس از بروزرسانی پرونده خواهید دید که با مقداری کد ابزارک های کلاسیک فعال شده اند.

مانند روش قبلی می توانید از ویجت ها استفاده کنید و همچنین برای غیرفعال سازی کافیست همین مسیر گفته شده در روش دوم را طی کنید و تکه کد را حذف کنید تا ابزارک ها به حالت اولیه بازگردند.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا توانسته باشید ابزارک های کلاسیک را برای استفاده از آسان و مدیریت بهتر بخش ابزارک ها غیرفعال کنید.

چنانچه در مورد مقاله سوالی داشته باشید از بخش نظرات میتوانید با ما در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مطلب
نوید معیریان

نوید معیریان

زندگی مثل سوار دوچرخه شدن است. برای اینکه تعادلت را حفظ کنی، باید به حرکت کردن ادامه دهی.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *